اخبار

عقب ماندگی مرکز آمار از آمار مسکن!


طبق داده های مرکز آمار کشور:


تسنیم : نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک از عقب‌ماندگی داده‌های مرکز آمار خبر داد. حسام عقبایی درخصوص جدیدترین وضعیت بازار اجاره بهای مسکن اظهار کرد:‌ طی سال جاری متوسط نرخ اجاره‌ مسکن در شهرهای بزرگ بر اساس قراردادهای ثبت شده در سامانه املاک و مستغلات ۲۵ تا ۳۰ درصد و در شهرهای متوسط ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد داشته است.


وی با بیان این‌که آمارهای مربوط به افزایش اجاره بها نسبی و تحقق یافته نیست در بیان این مساله توضیح داد: این آمار بر اساس کد رهگیری صادر شده برای قراردادهای اجاره، استخراج شده است.
این در حالی است که برای بخش قابل توجهی از قراردادهای اجاره اساسا کد رهگیری صادر نمی‌شود. نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که مرکز آمار ایران ۳ سال از آمار عقب است، ادامه داد: در حال حاضر بر اساس آمار مرکز آمار ۶/ ۲ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور داریم که ۵۰۰ هزار واحد آن در تهران قرار دارد.
عقبایی تاکید کرد:‌ این آمار مربوط به سال ۹۵ است و مشخص نیست طی سه سال اخیر چه تعداد به این آمار افزوده یا از آن کاسته شده است. این در حالی است که مرکز آمار باید حداقل ماهانه آمار دهد و آمار دقیقی در این رابطه وجود ندارد و ممکن است این آمارهای متناقض عامل گرانی مسکن باشد.

وی یادآور شد: به‌طور کلی فشردگی جمعیت و تقاضا باعث افزایش نرخ اجاره مسکن می‌شود؛ به‌عنوان مثال در مناطق شرقی و غربی پایتخت به دلیل این دو عامل افزایش نرخ اجاره بیش از سایر مناطق بوده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!